poem.aka po- emma

RACE

once upon a time rally ilikuwa ni safari rally.ata it was like a holiday.walakini sasa rally ni cord rally,eldoret rally,saturday rally,saba saba rally

once upon a time foundation ilijenga nyumba.aka base ya mjengo.walakini sasa ni ya kujenga uso na ni base ya uso.liquid,cream,powder????????????????/mac/st.mark cosmetics?????????????umeumbwa unajijenga upya????????????
founding fathers??????????????wa kuji paka

once  upon a time filler ilikuwa ya ———————sasa filler ni ya make up artist kuku tengeza juu.to make you up.ku fill in your brows your lips and all.its very filling.un filtered…………………..why don’t they fill in your nose?????????????????????

CONCY CONCILIA

watu wana charge iwa na concealing evidence,wana dada wana tumia hiyo hiyo concealer ku ji po doa as in to conceal their flaws alafu wana walk about na hio hio concealed face kama exhibit kwa dunia yote????????????????????????????????????????????????????kila gal ni a walking exhibition????????????

index

once upon a time brush ilikuwa ya paint.ya kupaka rangi nyumba.
but sasa……………………………………..ni ya app lying make-up stuff to the macho,meno,ulimi make up lips………uso??????hata utaskia tangazo mi ni ma rangi and am a graffitti artist/face painting guy/using saddening paints………………………..kweli mwenye ana paka mama stella wa machachari yeye ni graffitti artist……………he grafts a scaryface upon a face!scar-let colour on a scar face??????????????????

once upon a time………………..GLUE was for school work.@ art and crafts…………………..lesson.na lower class for sticking charts kwa wall
but nowwwwwwwwww……………………………..glue is for 1.inhaling………na vuta pumz boyz,
2.bonding weaves??????????kwa salon ya james bond. ni james bond au ni teacher wa chem ndio hairstylist??????????????????na.. bonding lessons???????????????pita chem kuwa weaver?????????????
3.for sticking on false lashes..wanahitaji lash ao watu???????????????na ku stick fake nails……………kila kitu so fake it requires an fbi agent to see thru all the lieeeesssssss
once upon a time………………….contact zilikuwa kwa simu…………………….
sasa ziko in the eyes…….as contact lenses????????????????????you seeeeeeeeeeeee?????????????????lens ilishatoka kwa camera pia…………??????
once upon a time port ilikuwa ni mombasa…………………………ama airport..but nowwwwww………………………..port iko kwa nyumba.kwa mijengo?????????kwa ukuta.ati pahali pa stima/socket…???.ata port(ing) iko kwa simu
so unaita harry porter au electrician ikiharibika???????????????????????????????
au unaipeleka msa??????????????????kwa port ORIGI??????????????kwa mfinyanzi??????????????????
si vitu vina potelea/portelea mbali kila day by day????????????????

Advertisements

Author: emalineachieng

Meet HUMOURITA! Emaline Achieng comedy blogger, humourist.,satirist a christian happily in the WORK of GOD,a Writer-:-(RELIGION),Current Affairs,Public Interests, millions of humorous,comical,satirical,,,absurd articles...stories,,,observations,,pieces,, current affairs,short takes and more. "lionel messi" wa comedienne!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s