humourita/version ya vision again

GOD WANTS YOU TO KUWA NA VISION

DONT KILL YOUR VISION na MTU ANAWEZA DO NOTHING BILA SUPPORT FROM THE FATHER.USI-UE VISION YAKO.

GOD ANA KUJA -NGA – KWA KILE MWANADAMU AKO NACHO

UNAWEZA KUWA WEAK BUT WHEN GOD GOD COMES YOU WILL BE STRONG

WATU WANA-EZA KUKU-ACHA. BUT GOD ………WEWE USIM-WACHE MUNGU

UKIWA UKO DOWN SEE THE LORD AND NOT THE devil -(ACTS 23:12 NA 16)

KILA BWANA AMEANZISHA NDANI YAKO LITAKUWA.LIWE LIWALO LITAFANYIKA.LITA-TIMIA.GOD WILL SEE TO IT IKIWA NI BLESSINGS…UTABARIKIWA MPAKA WEWE USHANGAE.

KUNA MLANGO LEO

MAADUI WATAKULA KIAPO SAME WAY THEY DID VOW NOT TO EAT TILL THEY HAD KILLED THE APOSTLE PAUL……………………………….?????????????? BUT GOD??????????????????????

WATAKULA KIAPO KUKU-MALIZA BUT KUNA MLANGO MUNGU AMEWEKA HAPO HAPO KARIBU…….. YAKO YA KUTOKEA

na WAKIKUPAKA MATOPE MUNGU ATA-KUPAKA MAFUTA

WATU WAKIKUACHA………………………………LET THEM GO……….acha tu waende

kuna watu wanaweza kosa kuu-ona huduma yako lakini wewe do  itambue huduma yako

jua eti MPANGO WA 40 MAADUI WA KUUA PAULO HAIKU-ZUIA GOD KUMTUMIA PAULO.

SEMA:MIMI NAENDA MBALI AND

BE YE STRONG THEREFORE NA LET NOT YOUR HANDS BE WEAK FOR YOUR WORK SHALL BE REWARDED

Advertisements

Author: emalineachieng

Meet HUMOURITA! Emaline Achieng comedy blogger, humourist.,satirist a christian happily in the WORK of GOD,a Writer-:-(RELIGION),Current Affairs,Public Interests, millions of humorous,comical,satirical,,,absurd articles...stories,,,observations,,pieces,, current affairs,short takes and more. "lionel messi" wa comedienne!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s